Lekcje archiwalne

Lekcje i warsztaty archiwalne:

 

Temat: Co kryje Archiwum Państwowe w Olsztynie?

Dla kogo: Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich. Zakres przekazywanych informacji jest dostosowany do wieku uczestników.

Opis: Nasze wyobrażenia na temat archiwów państwowych często dalekie są od ich prawdziwego oblicza. Warsztaty „Co kryje Archiwum Państwowe w Olsztynie?” pozwolą poznać historię APO oraz specyfikę pracy archiwisty. Uczestnicy zajęć będą mieli również okazję odwiedzić Pracownię Naukową, Pracownię Konserwatorską oraz pomieszczenia, do których na co dzień wstęp mają tylko pracownicy (m.in. magazyny archiwalne).

Przewidziany czas zajęć ok. 45-50 min.

 

Temat: Warsztaty młodego genealoga

Dla kogo: Zajęcia są skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich. Zakres przekazywanych informacji jest dostosowany do wieku uczestników.

Opis: Zajęcia umożliwią poznanie „tajników genealogii”. Pierwsza część warsztatów zostanie poświęcona wprowadzeniu w zasady poszukiwania materiałów dotyczących dziejów naszej rodziny. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się z ciekawymi archiwaliami o tematyce genealogicznej pochodzącymi z zasobu APO, które na co dzień „skrywane” są w magazynach archiwalnych. Część praktyczna zajęć poświęcona zostanie na odtworzenie drzewa genealogicznego w oparciu o fikcyjne dokumenty.

Przewidziany czas zajęć ok.60 min.

 

Temat: „100 lat przemian. Olsztyn w latach 1918-2018”

Dla kogo: Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych i średnich. Zakres przekazywanych informacji jest dostosowany do wieku uczestników.

Opis: „100 lat przemian. Olsztyn w latach 1918-2018” to tytuł zajęć poświęconych dziejom Olsztyna, podczas których uczestnicy poznają historię miasta, a przede wszystkim przeobrażeń urbanistycznych, jakim ulegało ono na przestrzeni wieków. Uczestnicy warsztatów w oparciu o fotografie pochodzące z zasobu APO będą mieli okazję prześledzić,  jak zmieniał się Olsztyn i jego architektura. W części praktycznej zajęć zadaniem uczestników będzie umiejscowienie poszczególnych obiektów architektonicznych miasta Olsztyna na mapie magnetycznej.

Wstęp do wspomnianej tematyki zajęć stanowią wirtualne puzzle, zamieszczone na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Olsztynie.

Przewidziany czas zajęć ok. 60-70 min.

 

Temat: Warsztaty kaligraficzne

Dla kogo: Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych i średnich. Zakres przekazywanych informacji jest dostosowany do wieku uczestników.

Opis: Zajęcia mają na celu zapoznanie z tematyką kaligrafii, czyli sztuką pisania, która odchodzi w zapomnienie. Uczestnicy warsztatów po wprowadzeniu w tematykę, będą mieli okazję samodzielnie zmierzyć się z kaligrafią i poćwiczyć pisanie przy pomocy stalówki i atramentu. Kolejnym zadaniem będzie próba odczytania dawnego pisma. Prelekcję wzbogacą interesujące materiały archiwalne z XVII-XVIII wieku, które zaprezentują prowadzący. Warsztaty zakończy ułożenie puzzli magnetycznych.

Przewidziany czas  zajęć ok.60-70 min.

 

Temat: Warsztaty młodego konserwatora. Warsztaty wiedzy o papierze

Dla kogo: Zajęcia skierowane są do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Zakres przekazywanych informacji jest dostosowany do wieku uczestników.

Opis: Na zajęciach młodzież poznaje fascynującą historię papiernictwa. Po zapoznaniu się z procesem czerpania papieru w teorii, uczestnicy warsztatów wspólnie z prowadzącym „produkują” arkusze papieru. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z współczesnymi metodami wytwarzania papieru. Są to zajęcia o charakterze interdyscyplinarnym;  poszerzana i utrwalana jest wiedza z zakresu historii, fizyki, biologii, jak i chemii – z tego powodu warsztaty kierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Ze względu na ograniczoną powierzchnię  pracowni (czerpanie arkuszy papieru), liczba uczestników nie może przekroczyć 10 osób.

Przewidziany czas zajęć ok. 45 min.

 

Archiwum Państwowe w Olsztynie realizuje również zajęcia cykliczne m.in. dla studentów. Lekcje i warsztaty organizowane przez Archiwum są bezpłatne. Udział w zajęciach wymaga wcześniejszego uzgodnienia terminu.

Kontakt:

Archiwum Państwowe w Olsztynie

tel. (89) 527-60-96, wew. 338

e-mail: mzbrzezniak@olsztyn.ap.gov.pl

e-mail: egolebiowska@olsztyn.ap.gov.pl