Olsztyn na fotografii w latach 1945-1989
9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Olsztynie serdecznie zaprasza do zapoznania się z multimedialną wystawą pt. „Olsztyn na fotografii w latach 1945-1989”. Wystawa stanowi nawiązanie do publikacji „Historia skadrowana. Fotografie z zasobu Archiwum Państwowego w Olsztynie (1945–lata 80. XX wieku)” autorstwa naszego kolegi, Mariusza Korejwo. Prezentowane fotografie pochodzą z następujących zespołów: Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Olsztynie (APO, sygn. 1141), Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego w Olsztynie (APO, sygn. 2472), Olsztyńskie Zjednoczenie Budownictwa w Olsztynie (APO, sygn. 754).
Zdjęcia ukazują przemiany architektoniczne miasta, począwszy od powolnej odbudowy Olsztyna w latach 50.-60., aż po rozbudowę miasta w latach 70., na którą duży wpływ miały zorganizowane w Olsztynie Dożynki Centralne w 1978 roku. To właśnie z okazji Dożynek ‘78 w mieście wybudowano stadion sportowy (stadion „Stomilu”), halę widowiskowo-sportową „Urania”, powstały nowe pawilony/sklepy. Koniec lat 70. i początek lat 80. przyniósł rozbudowę nowych osiedli (zwanych potocznie „sypialniami Olsztyna”) – Nagórek, Jarot i Pieczewa.
Niektóre z fotografii prezentowane były na wystawach stacjonarnych organizowanych przez Archiwum Państwowe w Olsztynie z rożnych okazji, ale jako zbiór tematyczny, ukazujący rozrost i przemiany urbanistyczne miasta, prezentowane są po raz pierwszy.