Wizyta w Chinach

W dniu 20 lutego br. w siedzibie Archiwum Państwowego w Olsztynie odbyła się prelekcja Moniki Bogacz-Walskiej, kierownika Oddziału Konserwacji Archiwaliów APO. Wystąpienie poświęcone zostało wizycie studyjnej w Pekinie, która miała miejsca w dniach 7-17 grudnia 2018 r.

W trakcie prelekcji Monika Bogacz-Walska przybliżyła słuchaczom specyfikę i strukturę chińskich archiwów, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działalności Narodowego Archiwum Chin oraz Pierwszego i Drugiego Archiwum Historycznego. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać relacji z wizyty w Archiwum Miejskim w Pekinie oraz w Pierwszym Archiwum Historycznym, zlokalizowanym na terenie Zakazanego Miasta.

Niezwykle interesującym aspektem pobytu okazały się również odwiedziny w Instytucie Konserwacji Archiwaliów na uniwersytecie w mieście Xi’an (Shaanxi Normal University). Wizyta w pierwszej stolicy Cesarstwa połączona została ze zwiedzaniem Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza.

Prelegentka podzieliła się również ze słuchaczami niezwykle ciekawymi spostrzeżeniami związanymi z technikami i metodami pracy stosowanymi w chińskich pracowniach konserwatorskich.

Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziła część wystąpienia poświęcona obyczajowości i kulturze chińskiego społeczeństwa, a także wrażeniom i refleksjom, które towarzyszyły naszej koleżance w trakcie zwiedzania Zakazanego Miasta oraz Muru Chińskiego.

Za sprawą ciekawych wspomnień, prezentowanych zdjęć oraz aromatu serwowanej w czasie spotkania chińskiej herbaty, słuchacze przenieśli się na chwilę w egzotyczny i chyba nadal do końca nieznany dla Europejczyków świat.

BIP Szukaj w ArchiwachFacebookYouTubeobywatel.gov.plRODO