Dzień Immanuela Kanta w Jarnołtowie

W minioną sobotę (8 czerwca) we wsi Jarnołtowo odbyła się konferencja poświęcona Immanuelowi Kantowi. W zabytkowych wnętrzach urokliwego kościoła parafialnego, którego początki sięgają XIV wieku, spotkali się badacze z Polski i zagranicy, którzy zaprezentowali szeroki wachlarz tematów i zagadnień związanych z postacią filozofa z Królewca oraz rolą, jaką odegrał w rozwoju prądów intelektualnych Europy epoki oświecenia.
 
Wybór miejsca nie był przypadkowy. Kant w młodości przebywał bowiem w Jarnołtowie, w związku z pełnieniem obowiązków nauczyciela domowego w posiadłości majora Karla Friedricha von Hülsena, a mieszkańcy pieczołowicie pielęgnują pamięć o pobycie myśliciela w miejscowości.
 
Archiwum Państwowe w Olsztynie na konferencji reprezentowali prof. dr hab. Norbert Kasparek, dyrektor AP Olsztyn, który wygłosił referat pt. "Albertyna w dziejach Polski" oraz Cezary Rzepczyński z wystąpieniem pt. "Christian Jacob Kraus - uczeń, przyjaciel Kanta".
 
W trakcie konferencji swoją premierę miała również wystawa stacjonarna AP Olsztyn "Królewiec - Albertyna - Kant", przygotowana merytorycznie i opracowana graficznie przez pracowników AP Olsztyn: Cezarego Rzepczyńskiego, Aleksandrę Wazio i Ewelinę Gołębiowską.
 
Wydarzeniu towarzyszył piknik rodzinny oraz uroczyste odsłonięcie muralu z Kantem w roli głównej.
Fotorelacja z uroczystości została udostępniona na stronie: https://ceik.eu/co-nam-uswiadomila-konferencja-w-jarnoltowie
 
Autorką prezentowanych w poście fotografii jest Ada Romanowska (Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie)