Konferencja Kant i jego czasy

Przypadająca w tym roku 300. rocznica urodzin Immanuela Kanta stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania jak najpełniejszego portretu filozofa z Królewca, a zarazem fascynującej epoki, w której żył.

Głównym motywem konferencji „Kant i jego czasy” jest próba ukazania postaci Kanta oraz samego oświecenia w ujęciu interdyscyplinarnym. Pragniemy zaprezentować wielowątkowość dorobku Kanta na tle rzeczywistości, którą kreowała oświeceniowa refleksja o człowieku. Wspólnie z uczestnikami i gośćmi konferencji zamierzamy odkryć bogactwo intelektualne oświecenia, pochylić się nad błyskiem geniuszu, potęgą imaginacji, umiłowaniem rozumu i doświadczenia.

Zapraszamy do wspólnej podróży po epoce Kanta, której przewodnikiem będzie filozof z Królewca. Zajrzymy do XVIII-wiecznej biblioteki, podróżnego kufra i studenckiej stołówki. Odwiedzimy mury Albertyny, pochylimy się nad sylwetkami wielkich znanych oraz biografiami postaci niezwykłych, choć zapomnianych.

Podejmiemy próbę odkrycia roli filozofii nie tylko w życiu społeczno-politycznym epoki, ale również jej znaczenia w kształtowaniu się kondycji XVIII-wiecznego mieszkańca Europy. Wielka historia pozwoli rozgościć się mikrohistorii – wspólnie udadzą się w podróż po dziejach życia społecznego i duchowego oświecenia.

Wreszcie, nie zabraknie miejsca na refleksje związane z rolą kantowskich postulatów i wartości. Zajmiemy się Kantem jako człowiekiem epoki, mieszkańcem Królewca, wykładowcą Albertyny, przedstawicielem intelektualnej elity, badaczem i wielkim kreatorem filozoficznej myśli.

Zaprezentujemy postać Immanuela Kanta na tle wybitnych umysłów ówczesnej Europy, zanurzymy się w codzienność Królewca jako centrum życia gospodarczego i kulturalnego – miejsce, które ukształtowało myśliciela i człowieka.

W związku z szerokim spektrum zagadnień, które pragniemy poruszyć na konferencji, do udziału w niej zapraszamy historyków, filozofów, historyków sztuki, literaturoznawców, filologów, historyków wychowania, archiwistów, socjologów – osoby związane z humanistycznym nurtem nauki.

Mamy nadzieję, że spotkanie doprowadzi do wypracowania wspólnych refleksji i postulatów badawczych oraz pozwoli na podzielenie się doświadczeniem i badawczymi koncepcjami.

 

Organizatorzy wydarzenia:  Archiwum Państwowe w Olsztynie, Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Formularz zgłoszeniowy dla prelegentów

 Zgłoszenia przyjmujemy do 15 września 2024 roku. 

 

Kontakt:

nkasparek@wp.pl

b.dzialoszynsk@uw.edu.pl

sekretariat@olsztyn.ap.gov.pl

miroslaw.pawliszyn@uwm.edu.pl