Konferencja z okazji 800-lecia Uniwersytetu w Padwie
W 2022 roku przypada 800. rocznica utworzenia Uniwersytetu w Padwie. Z okazji jubileuszu w najbliższy czwartek i piątek, 28 i 29 kwietnia, odbędzie się międzynarodowa konferencja „Gentiluomo padovano. Powiązania polskiej elity z Republiką Wenecką i Studium Patavinum”. Współorganizatorem wydarzenia są Archiwa Państwowe oraz Uniwersytet Opolski.
W międzynarodowym spotkaniu naukowym wezmą udział przedstawiciele sieci Archiwów Państwowych w Polsce z Opola, Olsztyna i Zamościa. Podczas konferencji dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie prof. dr hab. Norbert Kasparek opowie więcej o narodowości Kopernika w świetle tekstów opublikowanych w XIX wieku. Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu i przewodniczący zespołu do spraw inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu w Padwie prof. dr hab. Mirosław Lenart wygłosi wystąpienie „Gentiluomo uzbrojony w kulturę, naukę czy w przygody? Obserwacje o znaczeniu studiów w Padwie dla polskiej szlachty”. Temat „Padewski lekarz jako model człowieka uczonego w czasach nowożytnych i jego recepcja w I Rzeczpospolitej” zaprezentuje natomiast zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu dr Sławomir Marchel.
Zobacz program konferencji (pdf, 568 KB)
Wydarzenie będzie można oglądać na żywo za pomocą platformy Zoom. Link do spotkania: https://unipd.zoom.us/j/82423943054
Kolejnym punktem uroczystych obchodów jubileuszu Uniwersytetu w Padwie będzie wystawa, poświęcona wkładowi Polaków w rozwój uczelni i kształcenie jej słuchaczy. Ekspozycja zostanie zaprezentowana publiczności w listopadzie. Wystawę przygotowali opolscy archiwiści w oparciu o materiały archiwalne dotyczące wybitnych padewczyków, przechowywane w polskich Archiwach Państwowych.
Zobacz skrócony katalog wystawy (pdf, 6 MB)