Podsumowanie seminarium naukowego
W dniu 26 października 2016 r. w siedzibie APO odbyło się seminarium naukowe pt. Nekropolie Warmii i Mazur, zorganizowane z inicjatywy APO oraz Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. Prelegentów i gości powitał dyrektor APO, prof. dr hab. Norbert Kasparek, który podkreślił rolę i znaczenie inicjatyw związanych z pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Do takich działań należy bez wątpienia ochrona dawnych nekropolii oraz popularyzowanie wiedzy na temat ich walorów historycznych, architektonicznych i artystycznych.
Następnie głos zabrali zastępca dyrektora APO Beata Wacławik oraz historyk sztuki Wiktor Knercer, organizatorzy seminarium. Jako pierwsza wystąpiła Joanna Piotrowska, która przybliżyła praktykę pochówków na cmentarzu i w kościele w świetle statutów synodów diecezji pruskich. Wiktor Knercer wystąpił z referatem poświęconym cmentarzom rodowym znajdującym się na obszarze Warmii i Mazur. Karolina Manikowska omówiła problemy związane z porządkowaniem cmentarzy mennonickich. Natomiast Jan Chłosta przybliżył okoliczności powstania Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. Na koniec Mieczysław Wieliczko zaprezentował wykonane przez siebie foto0grafie, na których utrwalił zabytkowe cmentarze i kaplice na terenie Warmii i Mazurach.
W trakcie dyskusji poruszono wiele interesujących tematów związanych z przyszłością dawnych nekropolii i możliwościami ich ratowania oraz pielęgnowania pamięci o ich roli i znaczeniu w dziejach kulturowych regionu.
Spotkaniu naukowemu towarzyszyła premiera książki pt. Nekropolie Warmii i Mazur. Publikacja wydana APO, będąca owocem współpracy Archiwum i Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach, składa się z dziesięciu artykułów autorstwa: Jana Chłosty, Janusza Jasińskiego, Wiktora Knercera, Andrzeja Kułyka, Karoliny Manikowskiej, Joanny Piotrowskiej i Tekli Żurkowskiej. Poszczególne teksty, poruszające problematykę z zakresu historii regionu, historii sztuki i architektury krajobrazu, zostały opatrzone bogatym materiałem ilustracyjnym.
Dziękujemy serdecznie wszystkim prelegentom i licznym gościom za udział w spotkaniu.
Relacja z seminarium został opublikowana na stronie Telewizji Olsztyn