Podsumowanie seminarium w AP Olsztyn
Dnia 15 listopada bieżącego roku w siedzibie Archiwum Państwowego w Olsztynie odbyło się seminarium naukowe „Nowy początek. Archiwiści i archiwa na Pomorzu po 1945 roku”, zorganizowane w ramach obchodów stulecia archiwów państwowych. Data wydarzenia nie została wybrana przypadkowo. W dniu 15 listopada 1948 roku zarządzeniem Ministra Oświaty do życia powołano Archiwum Państwowe w Olsztynie. W miniony piątek obchodziliśmy więc 71. rocznicę powstania AP Olsztyn.
Jubileusz naszej placówki oraz obchody stulecia istnienia polskiej sieci archiwalnej dały asumpt do spotkania naukowego. Seminarium miało przybliżyć okoliczności powołania archiwów państwowych na obszarze Pomorza, ukazać realia, z jakimi borykali się archiwiści w powojennej rzeczywistości. Spotkanie w siedzibie olsztyńskiego Archiwum stanowiło jednocześnie swoisty hołd dla osiągnięć i wkładu pracy osób tworzących sieć archiwalną po zakończeniu wojny.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Berenika Oklińska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, Agnieszka Warakomska-Poczobutt, dyrektor Biura Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, Stanisław Gorczyca, sekretarz miasta Olsztyna, reprezentujący prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza; prof. Irena Makarczyk, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego UWM, dyrekcja Archiwum Państwowego w Gdańsku – Piotr Wierzbicki i Katarzyna Kubicka oraz przedstawiciele Archiwum Państwowego w Suwałkach, Oddział w Ełku.
Dyrektor AP Olsztyn, prof. dr hab. Norbert Kasparek przywitał uczestników oraz gości seminarium, podkreślając w swoim wystąpieniu, jak ważna jest pamięć o pracy i osiągnięciach naszych poprzedników.
Prelegenci – dr Jolanta Musiał (AP Gdańsk, Oddział w Gdyni), Katarzyna Lisiecka (AP Koszalin, Oddział w Szczecinku), Rafał Gelo (AP Olsztyn) – przybliżyli sylwetki dyrektorów, archiwistów, badaczy – osób, które związały swoje życie zawodowe z archiwami. Uczestnicy spotkania poznali ówczesne warunki pracy, skalę trudności lokalowych, historie związane z ratowaniem archiwaliów oraz poszukiwaniem cennych nabytków.
Dyrektor AP Olsztyn Beata Wacławik poprowadziła panel dyskusyjny, w czasie którego dyskutowano na temat przyszłości zawodu archiwisty, trudności, z jakimi borykamy się w swojej pracy oraz wizerunku archiwów w oczach opinii publicznej. Rozważaniom dotyczącym znaczenia przeszłości towarzyszyła nieodłączna w dzisiejszych czasach analiza zakresu wyzwań, przed którymi stoją archiwa państwowe.
Wszystkim uczestnikom oraz gościom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu naukowym, a przede wszystkim za wiele wartościowych spostrzeżeń oraz refleksji. Do zobaczenia za rok!
Relacja z przebiegu seminarium dostępna jest również na stronie Olsztyn24.com