Podsumowanie sympozjum naukowego w AP Olsztyn
Sympozjum Naukowe "Znani i nieznani spoczywający na cmentarzach Warmii i Mazur" już za nami. Po raz trzeci w naszej siedzibie przy ul. Partyzantów 18 odbyła się edycja spotkania poświęconego niezwykłym postaciom żyjącym na terenie Warmii i Mazur.
Uczestników spotkania powitał dyrektor Archiuwm Państwowego w Olsztynie, prof. dr hab. Norbert Kasparek, który podkreślił, jak istotne znaczenie w procesie kształtowania pamięci historycznej odgrywają odkrywane i przywracane pamięci potomnych biografie ludzi, których życie i działalność związana była z Warmią i Mazurami. Profesor Kasparek zwrócił również uwagę, że cykliczne sympozja organizowane w AP Olsztyn stanowią bezpośrednie nawiązanie do inicjatyw podejmowanych niegdyś przez Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.
Jako pierwszy odczyt wygłosił dr Krzysztof Kierski (IPN Olsztyn), który przybliżył biografię 16 obrońców Westerplatte związanych po wojnie z naszym regionem. Doktor Marcin Płotek (IPN Olsztyn) przedstawił zagmatwane i niezwykle poruszające dzieje cmentarza zlokalizowanego przy ul. Jana Baczewskiego w Olsztynie oraz źródła, które posłużyły do odtworzenia jego historii. Historię życia Romana Filanowicza, człowieka wciągniętego w wiry historycznej machiny, przybliżył dr Piotr Bojarski (Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie). Barbara Dąbkowska-Sówka (Archiwum UWM) przybliżyła postaci wybitnych badaczy i naukowców, dzięki którym w Olsztynie doszło do rozkwitu Wyższej Szkoły Rolniczej. W drugiej części sympozjum wystąpił dr Grzegorz Kała (UWM), który zaprezentował zebranym postać majora Lucjana Deniziaka. Doktor Mariusz Korejwo (AP Olsztyn) omówił zagmatwane losy i dzieje zawodowych ścieżek Juliusza Malewskiego. Wojciech Kosiewicz (IPN Olsztyn) opowiedział o życiu, działalności społecznej i zawodowej sędziego Szczepana Styranowskiego. Na sam koniec głos zabrał dr Władysław Świeczkowski (Komisja Historyczna OWZOSP RP Olsztyn), który zaprezentował biografie osób związanych z powojennymi dziejami straży pożarnej w regionie.
Dziękujemy wszystkim prelegentom za przyjęcie zaproszenia oraz niezwykle interesujące wystąpienia. Do zobaczenia za rok!