Spotkanie z dr V. Pansevič i D. Korovacką, pracownicami Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie

27 czerwca 2024 r.  mieliśmy przyjemność wysłuchać wystąpienia dr Violety Pansevič i Dovilė Korovackiej, pracownic Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie. Prelegentki w bardzo ciekawy sposób opowiedziały o działalności swojego archiwum oraz (co wzbudziło największe zainteresowanie uczestników) zaprezentowały najciekawsze dokumenty przechowywane w wileńskim archiwum.
 
W Litewskim Państwowym Archiwum Historycznym (odpowiednik polskiego AGADu) przechowywane są dokumenty od końca XIII wieku do 1918 roku. Wyjątkiem są przechowywane do 1940 roku księgi metrykalne chrztów, ślubów i zgonów. Najstarszym dokumentem znajdującym się w zasobie Archiwum jest fragment księgi liturgicznej, datowany na lata 1280-1330. Ponadto w Archiwum gromadzone są dokumenty różnych instytucji państwowych Wielkiego Księstwa Litewskiego z XV-XVIII wieku, m. in. Księga wyroków Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego z 1741 r. licząca 3233! strony w języku polskim, dokumenty instytucji i organizacji Imperium Rosyjskiego, działających w guberniach wileńskiej, kowieńskiej i suwalskiej (z lat 1792–1918), dokumenty instytucji litewskich w okresie okupacji niemieckiej (z lat 1915–1918), dokumenty instytucji i wspólnot religijnych (XV–XX w.), dokumenty rodowe (Ogińskich, Platerów, Radziwiłłów, Tyszkiewiczów) oraz kolekcje mikrofilmów i kopii cyfrowych dokumentów (XIII–XX w.).
 
Jednym z najcenniejszych dokumentów przechowywanych w Archiwum jest trzy tomowy Album Powstańców Styczniowych zawierający 500 fotografii portretowych dowódców powstania styczniowego.
 
Oprócz gromadzenia, zabezpieczania i udostępniania materiałów archiwalnych wileńskie Archiwum zajmuje się także realizacją kwerend genealogicznych z całego świata, przygotowywaniem wystaw stacjonarnych i wirtualnych oraz działalnością edukacyjną.
 
Więcej informacji znajdziecie na stronie Archiwum, pod linkiem https://lvia.archyvai.lrv.lt/lt/
 
Dziękujemy naszym Gościniom za ciekawy wykład! I ponownie zapraszamy w nasze skromne progi!