Włoskie wakacje

Na zakończenie wakacji proponujemy wspólną podróż do Italii pierwszych dekad XX wieku. Włochy to symbol wyprawy wymarzonej, o której rozpisywali się pisarze, poeci, malarze, naukowcy, kolejne pokolenia Polaków, których los zaprowadził w rejony Półwyspu Apenińskiego. Wędrówki po Włoszech należą do grona wypraw mitycznych, nie ma zatem lepszego sposobu na pożegnanie tegorocznego lata niż peregrynacja do miejsca utożsamianego z wakacyjną beztroską, zachwytem nad krajobrazem i słodkim, tak niezbędnym w życiu momentem nicnierobienia, delektowania się jedną konkretną chwilą.

Prezentowane na wystawie kartki pocztowe znajdują się w zespole Archiwum rodzinne Strzyżewskich i Janulinów (sygn. 3629) i stanowią doskonały przykład popularnego upominku z pobytu we Włoszech. Ze względu na swoją dostępność i przystępną cenę kartki pocztowe bardzo szybko wzbudziły zainteresowanie podróżnych i turystów, zaspokajając ich naturalną potrzebę posiadania pamiątki z wojaży.

Upowszechnienie się fotografii w drugiej połowie XIX wieku sprawiło, że zakochani w Italii otrzymali kolejne narzędzie (obok pióra, malarskiego płótna i szkicownika), za pomocą którego mogli utrwalać piękno włoskiego krajobrazu, malownicze i nostalgiczne kadry życia codziennego i rzeczywiste realia egzystencji mieszkańców Półwyspu. W przypadku wydawanych masowo widokówek motywem przewodnim stały się sztandarowe zabytki, muzealia (m.in. starożytne rzeźby) i charakterystyczne elementy krajobrazu danego regionu Włoch. Odbitki drukowano na papierze z tradycyjnie zadrukowaną tylną stroną widokówki (miejscem na zapiski, adres odbiorcy i znaczek pocztowy). Bardzo często turyści mieli okazję zakupić całą serię widokówek (np. pod tytułem Ricordi di Roma) oprawionych w tekturową okładkę z dopiskiem informującym o autentyczności zamieszczonych fotografii, danymi wydawcy, autora fotografii, numerem serii.

Zakupione pocztówki wysyłano najbliższym, wklejano do pamiętników i dzienników podróży, wzbogacały rodzinne albumy i domowe archiwa. Pieczołowicie przechowywane przez kolejne pokolenia stały się nierozerwalnym elementem wspomnień o przodkach peregrynujących do Italii, a jednocześnie świadectwem roli i znaczenia włoskiej podróży w ich życiu.