Zostań Rodzinnym Archiwistą

Na antenie Radia archiwiści dzielą się swoją wiedzą, mówią o wartości historycznej archiwów rodzinnych, wskazują jak je tworzyć i konserwować, radzą jak prowadzić poszukiwania przodków.

 

Archiwum Państwowe w Olsztynie, już od dłuższego czasu, zajmuje się tą problematyką w ramach swojej działalności edukacyjnej. Prowadzimy lekcje i warsztaty genealogiczne przeznaczone zarówno dla profesjonalnych genealogów jak i amatorów, promując tę dziedzinę nauki. Współpracujemy w tym zakresie z Fundacją Uniwersytet  Dzieci  prowadząc warsztaty genealogiczne, podczas których w oparciu o odpowiednio spreparowane dokumenty tworzy się drzewo  genealogiczne. W ostatnim czasie nasze Archiwum zaangażowało się w organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego: XV Warmińsko – Mazurskie Dni Rodziny „Rodzina a przekaz wartości i tradycji”. W ramach tej inicjatywy wygłoszone zostały wykłady dotyczące sensu i sposobu prowadzenia badań genealogicznych, przeprowadzono szereg lekcji i warsztatów genealogicznych, zarówno w siedzibie Archiwum, jak i poza nią.

W zasobie olsztyńskiego archiwum znajdują się archiwa rodzinno – majątkowe rodów pruskich.  Stanowią one znakomity materiał źródłowy, wzorzec do rozważań na temat sensu i sposobu prowadzenia, zabezpieczania i opisywania archiwów rodzinnych.

Więcej informacji na stronie Programu I Polskiego Radia