Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział w Olsztynie

Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Warmińsko-Mazurski w Olsztynie został powołany z inicjatywy Zygfryda Gromadzkiego i Leszka Senkowskiego przez Zarząd Główny ZWPOS w Krakowie 7 czerwca 1989 r. Pierwsze zebranie organizacyjne odbyło się 27 stycznia 1990 r. w Domu Parafialnym Kościoła p.w. Chrystusa Króla Odkupiciela w Olsztynie.

Związek zrzeszał osoby więzione i represjonowane za działalność na rzecz suwerenności i niepodległego bytu państwa polskiego w latach 1939-1956 w celu ochrony ich praw, podniesienia poziomu życia społecznego oraz warunków bytowych. Pomagał w uzyskiwaniu uprawnień kombatanckich i innych z tytułu represjonowania przez reżim komunistyczny, odszkodowań, dostępu do opieki zdrowotnej. Najbardziej potrzebujących wspomagał materialnie i pieniężnie.

Członkowie Związku brali udział w uroczystościach kościelnych i państwowych oraz w wiecach protestacyjnych. Publikowali w czasopismach kombatanckich i innych artykuły o tematyce związanej z walką z rodzimym komunizmem.

Związek włączał się aktywnie w organizację fundowania tablic pamiątkowych bohaterom walk o niepodległość Polski. Współpracował i zawierał kontakty z innymi organizacjami kombatanckimi (Sybiracy, Rodzina Katyńska, Stowarzyszenie Piłsudczyków, Stowarzyszenie „Pro Patria”).

Na wystawie wirtualnej prezentujemy część materiałów, które zostały przekazane przez Związek do zasobu Archiwum Państwowego w Olsztynie.

Dokumentację, wytworzoną w latach 1989/1990-2020, stanowią akta osobowe członków Związku, statuty, protokoły posiedzeń Zarządu Oddziału, protokoły Komisji Weryfikacyjnej, książka spraw Sądu Koleżeńskiego, księgi pamiątkowe, kroniki, luźny zbiór zdjęć i dyplomów, korespondencja.

Materiały posiadają dużą wartość historyczną i stanowią ważny element w poznaniu funkcjonowania stowarzyszeń kombatanckich i osób represjonowanych na terenie Warmii i Mazur.