Historia mówiona w AP Olsztyn

Projekt utworzenia „Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur”, który w latach 2019-2021 realizowała Fundacja MAZURYMEDIA przy współudziale Archiwum Państwowego w Olsztynie, formalnie został zakończony. Do naszego zasobu trafiło ponad 250 relacji i wspomnień mieszkańców Warmii i Mazur, m. in.: nagrania z Muzeum Warmii i Mazur („Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach”), Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynku (nagrania z mieszkańcami Olsztynka), Grajewskiej Izby Historycznej Oddział Grajewskiego Centrum Kultury (wspomnienia, relacje, wywiady) oraz wspomnienia mieszkańców Dąbrówna, Świątek, Kętrzyna, Wydmin i Olsztyna.
 
Informacje na temat całego zbioru Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur znajdziecie na stronie: www.ahawim.pl. Wszystkie nagrania są dostępne do odsłuchu w czytelni akt Archiwum Państwowego w Olsztynie.
 
Obecnie, poza gromadzeniem już nagranych i rejestrowaniem nowych wywiadów z mieszkańcami województwa warmińsko-mazurskiego, służymy także fachową poradą, jak takie nagranie ze świadkiem historii przeprowadzić. Nasi archiwiści, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą, pomogą Wam rozpocząć przygodę z historią mówioną: wyjaśnią, jak nagrać relacje biograficzne i podpowiedzą, gdzie szukać chętnych do nagrań oraz co robić, a czego unikać podczas rozmowy. Doradzą, krok po kroku, jak technicznie przygotować się do takiego spotkania oraz jak zabezpieczać i archiwizować zarejestrowane nagrania. Rozpoczęliśmy także przygotowania do organizacji otwartych warsztatów historii mówionej, w których głos zabiorą doświadczeni przedstawiciele współczesnych instytucji zajmujących się zbieraniem i archiwizowaniem relacji oral history.
 
Jeżeli od dawna nosicie się z myślą, żeby nagrać swoją babcię czy dziadka, lub sami chcielibyście opowiedzieć historię swojego życia, to zapraszamy do Archiwum Państwowego w Olsztynie. Poszukujemy osób, które pomogą nam zachować pamięć czasu, miejsc i ludzkich losów związanych z historią Warmii i Mazur. Mile widziane są także fotografie dokumentujące życie miasta/miasteczka/wsi i ich mieszkańców. Zdjęcia zostaną zeskanowane, a oryginały oddane właścicielom.
 
Ocalmy razem wspomnienia żywych świadków historii i zachowajmy je dla kolejnych pokoleń!
Zapraszamy do kontaktu:
Ewelina Gołębiowska: egolebiowska@olsztyn.ap.gov.pl
Marta Zbrzeźniak: mzbrzezniak@olsztyn.ap.gov.pl
tel. (89) 527 60 96 wew. 338