Moje archiwum

Archiwum Państwowe w Olsztynie zaprasza zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do udziału w projekcie:

Jak odwiedzić archiwum nie wychodząc z domu?

Projekt jest multimedialną ścieżką edukacyjną, którą składa się z trzech części: warsztatów, konkursu, wystawy.

 

I. Warsztaty

Cykl  warsztatów archiwalnych, składający się z następujących zajęć:

1. Gdy po Olsztynie jeździły tramwaje

Codziennie przemierzamy ulice naszego miasta mijając domy, urzędy, ulice. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wyglądałby taki spacer w przeszłości?  Czy widziałbyś te same obiekty? A może  tam, gdzie dziś jest twój dom, jeszcze sto lat temu było pole lub las? To całkiem możliwe. Dawne fotografie i plany miasta pozwolą nam odbyć podróż w czasie i zobaczyć Olsztyn jakiego nie znacie. 

2. Jak odnaleźć informacje w archiwum? Warsztat współczesnego historyka

Informacja to najcenniejsze dobro współczesnego świata. Jak ją zdobyć? Archiwa państwowe przechowują informacje w ilościach trudnych do wyobrażenia. Gromadzimy je na ponad 300 km półek, w 40 milionach jednostek inwentarzowych, zebranych w 95 tysiącach zespołów. Zajęcia pozwolą odpowiedzieć na pytanie: Jak się odnaleźć w tym oceanie danych? Jak znaleźć to co nas interesuje?

Warsztaty są oparte na pracy z komputerem, internetowymi bazami danych oraz zdigitalizowanym dokumentem. Celem zajęć jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie działania systemu informacji archiwalnej, w tym baz danych. Warsztaty odbywać się będą sali komputerowej.

3. Badania genealogiczne w XXI wieku (zdigitalizowany zasób, strony internetowe, programy komputerowe)

Poszukiwanie własnych korzeni to najczęstsza przyczyna odwiedzin archiwum państwowego. To również naturalna potrzeba człowieka, a zarazem pasjonujące zajęcie. Współczesne technologie pozwalają każdemu na prowadzenie profesjonalnych badań genealogicznych. Siedząc wygodnie we własnym fotelu jesteśmy w stanie przeszukiwać zasoby archiwów polskich i zagranicznych, bez żadnych nakładów finansowych możemy tworzyć własne rodzinne bazy danych i ozdobne drzewa genealogiczne i dzielić się nimi on-line. Jak to zrobić? Zapraszamy na zajęcia.

 

II. Konkurs: Moje Archiwum

Uczniowie poszukują we własnych rodzinnych zbiorach/archiwach źródeł dotyczących historii własnej rodziny, ale i  Olsztyna, a nawet całego regionu. Mogą to być stare fotografie, pocztówki,  mapy, plany, dokumenty, świadectwa, listy, nagrania.  Im bardziej odległa chronologia źródła tym jest ono cenniejsze. Klasa tworzy zbiór materiałów,  który odpowiednio opisuje.

Spis zebranych materiałów należy przekazać do archiwum. Pracownicy merytoryczni APO zapoznają się z materiałami pod kątem ich wartości historycznej. Najciekawszy zbiór materiałów archiwalnych zostanie nagrodzony.

 

III. Wystawa: Moje archiwum - historia regionu w świetle archiwów domowych

Z przygotowanych przez uczniów źródeł stworzona zostanie wystawa: Moje archiwum - historia regionu w świetle archiwów domowych, która będzie prezentowana w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Olsztynie, a potem w formie wirtualnej na stronie internetowej.


Fotorelacja z realizacji projektu edukacyjnego

Jak odwiedzić archiwum nie wychodząc z domu?