Olsztyńskie Dożynki 1978

W dniach 9-10 września 1978 roku rozległe tereny „pachnącego nowością” Parku Czynu Partyjnego, wraz z zaplanowanymi na ten czas atrakcjami, zostały udostępnione mieszkańcom i gościom, którzy zjechali do stolicy województwa z okazji hucznych obchodów Dożynek Centralnych. Przygotowania do imprezy stanowiły gigantyczny wysiłek inwestycyjno-budowlany, który w znacznym stopniu przeobraził urbanistyczny wizerunek Olsztyna.

Na wystawie przybliżamy rzeczywistość miasteczka handlowego, wzniesionego na terenie obecnego Parku Kusocińskiego (dawny Park Czynu Partyjnego). Na błoniach parkowych rozlokowano ponad sto punktów handlowo-usługowych, które powstały pod auspicjami Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem”. Bary, restauracje, piwiarnie gwarantowały gastronomiczne atrakcje po pełnych wrażeń wędrówkach wzdłuż stoisk oferujących wszelkie dobra rodzimego przemysłu i przetwórstwa. Obsługa miasteczka liczyła aż 900 osób. Na tle zwiedzających wyróżniała się za sprawą charakterystycznego uniformu.

Poza pawilonami handlowymi zwiedzający mieli okazję obejrzeć okolicznościowe wystawy: płodów rolnych, rolno-spożywczą, leśnictwa, przemysłu drzewnego i łowiectwa. Dopełnieniem atrakcji był sąsiadujący z miasteczkiem stadion sportowy oraz „Hortex”.

Fotografie, które przechowujemy w zasobie Archiwum Państwowego w Olsztynie dokumentują codzienność Olsztyna 1978 roku z perspektywy dożynkowych obchodów. Utrwaleni na nich zostali zarówno mieszkańcy Olsztyna, jak i goście z całej Polski, ówczesna moda, estetyka i klimat towarzyszący wydarzeniom zorganizowanym z okazji Święta Plonów.