Trudna droga. Walka Polaków o polskie szkoły na Warmii

Ważnym etapem walki narodowej społeczeństwa polskiego Warmii, Mazur i Powiśla przed przywróceniem tych ziem do Polski było szkolnictwo. Rola szkolnictwa w walce o podtrzymanie ducha polskości uwidoczniła się szczególnie w okresie międzywojennym. Takim przełomowym momentem było wydanie 31 grudnia 1928 r. przez Rząd Pruski ordynacji regulującej szkolnictwo dla mniejszości polskiej w Niemczech.

Szkolnictwo polskie na Warmii i Mazurach w okresie międzywojennym doczekało się dość pokaźnej bibliografii, dlatego też niniejsza wystawa nie jest kolejnym studium czy analizą o charakterze encyklopedycznym. Jest raczej uzupełnieniem tego dyskursu, ukazaniem zagadnienia z innej strony – poprzez głosy nauczycieli, którzy brali czynny udział w organizacji szkół polskich na Warmii oraz bezpośrednich świadków i uczestników tych wydarzeń. Na wystawie można zatem posłuchać m.in. wspomnień Edwarda Turowskiego, Otylii Grothowej, Władysławy Knosałły czy Marii Zientary-Malewskiej, zapisanych w audycjach Polskiego Radia Olsztyn (fragmenty nagrań zostały zapisane pod postacią kodów QR).

Tytuł „Trudna droga. Walka Polaków o polskie szkoły na Warmii”  jest także tytułem audycji radiowej z 1968 r., która jest podstawą tej wystawy. Ekspozycji towarzyszą fotografie szkół powiatu mrągowskiego.

Wystawa została udostępniona na stronie: https://olsztyn.ap.gov.pl/trudna-droga-walka-polakow-o-polskie-szkoly-na-warmii